Shiitake pochodzi z Azji. Po raz pierwszy wspomniany około 200 roku, był on prezentem dla chinskiego cesarza. W Europie Shiitake uprawiany jest od ponad 30 lat.
Shiitake nazywany jest królem grzybów żywotności, ponieważ ma bardzo wiele składników odżywczych i jako jeden z pierwszych grzybów wszedł do medycyny chińskiej jako grzyb leczniczy.Nazwa “Shiitake” pochodzi od kombinacji dwóch japońskich słów: “Shiia”, tj. grzyb rosnący na drzewie Shii (drzewo liściaste) oraz “Take”, tj. grzyb.
Według medycyny chińskiej Shiitake to ,,napój’’ który reguluje energię życiową Qi, równoważąc w ten sposób Yin i Yang i aktywując krew.
Występowanie Shiitake – Lentinula edodesW Chinach i Japonii shiitake jest ceniony i uprawiany od wielu pokoleń na drzewach liściastych, takich jak buk, kasztan i dąb. Ten ważny grzyb preferuje raczej twarde drewno. W Chinach Shiitake – lentinula edodes jest również nazywany “pachnącym grzybem”, ponieważ rozprzestrzenia przyjemny zapach grzybów w swoim otoczeniu.
Cenne składniki Shiitake’aShiitake zawierają witaminy z grupy B: takie jak B1, B2, B3 i B12 oraz prowitaminę D. Zawierają również wapń, potas, fosfor oraz pierwiastki śladowe żelazo i cynk. Shiitake zawiera erytadeninę, substancję działającą przeciwzakrzepowo na trombocyty. Wpływa ona również na metabolizm fosfolipidów, a co za tym idzie zmniejsza poziom lipidów we krwi. Obniża cholesterol, zwiększa stężenie ,,dobrej’’ lipoproteiny HDL. Shiitake działają przeciwmiażdżycowo oraz obniżają ciśnienie krwi.Kolejnym składnikiem grzybów Shiitake jest polisacharyd lentinan.Jest stosowany głównie klinicznie jako środek immunoterapeutyczny u pacjentów z nowotworami, ponieważ aktywuje odpowiedź immunologiczną i hamuje wzrost nowotworów. Grzyby shiitake stanowią wsparcie szczególnie dla pacjentów chorych na raka, którzy nie są JESZCZE objęci konwencjonalnym leczeniem. W roku 2000 w Japonii Letinan jako lek immunostymulujący ( pobudzający układ odpornościowy) i przeciwnowotworowy został zatwierdzony jako jeden ze składników dożylnej mieszkanki leków przeciwnowotworowych.
Shiitake mogą również aktywować własne enzymy antyoksydacyjne organizmu, takie jak dysmutaza nadtlenkowa, katalaza i peroksydaza glutationowa – działanie przeciwnowotworowe. Enzymy te chronią komórki przed uszkodzeniem i stanem zapalnym.
Grzyby shiitake regulują również napięcie ścian naczyń krwionośnych, dlatego z powodzeniem stosowane są również w przypadku migreny i szumów usznych.