BORELIOZA – CHOROBA Z LYME
Co to jest borelioza?
Borelioza nazywana inaczej chorobą z Lyme to choroba, która zaczyna zbierać coraz większe żniwa wśród ludzi zarówno młodych jak i w starszym wieku.
Wczesna wiosna i piękne, ciepłe lato oznaczają zwiększoną aktywność kleszczy, a to oznacza większe ryzyko zakażenia i zachorowania na boreliozę.
Choroba z Lyme przenoszona jest poprzez ugryzienie kleszcza. Największe skupiska kleszczy przenoszących boreliozę znajdują się na północy Polski ( województwo warmińsko – mazurskie i zachodniopomorskie) oraz na południu Polski ( województwo śląskie i małopolskie).
Jakie są wczesne objawy?
Wczesnym objawem boreliozy jest rumień wędrujący. Rumień powstaje w miejscu ugryzienia przez kleszcza, często osoba u której pojawia się rumień nie zdaje sobie sprawy, że została ugryziona przez kleszcza i że owy rumień to jego sprawka. A wszystko dlatego, że borelioza jest bardzo często przenoszona przez nimfy ( kleszcze wielkości kilku milimetrów).
Inne objawy to powiększenie węzłów chłonnych, objawy grypopodobne, gorączka, bóle głowy, bóle mięśni.
Jeżeli mieszkasz w rejonie zwiększonego ryzyka i masz wyżej wymienione objawy to koniecznie skonsultuj się z lekarzem rodzinnym, lekarzem chorób zakaźnych lub neurologiem.
Jakie są późne objawy?
Jeżeli z jakichś przyczyn nie dostrzeżesz w porę niepokojących objawów lub będą one bardzo niejednoznaczne i nie podejmiesz leczenia to borelioza może wyrządzić spore spustoszenia w Twoim organizmie. Po tygodniach, miesiącach lub latach od zakażenia może dojść do paraliżu Bella, czyli porażenia nerwu twarzowego, który unerwia mięsnie twarzy. Skutkiem jest brak kontroli nad mimiką twarzy. Choroba rozprzestrzenia się również do stawów powodując ich zapalenie, a w rzadszych przypadkach atakuje serce, czego pierwszym objawem może być nieregularne bicie serca.
Co robić gdy zostaniesz ugryziony przez kleszcza?
Kleszcze często szukają sobie ciepłego, ,,spokojnego’’ miejsca, takiego jak pachwina, pacha czy owłosiona skóra głowy. Najważniejsze jest jak najszybsze dostrzeżenie kleszcza i usunięcie go, zanim zdąży on przenieść boreliozę.
Używając pęsety złap kleszcza jak najbliżej skóry i wyciągnij wolnym jednostajnym ruchem. W niektórych przypadkach w skórze zostaje część głowowa kleszcza, należy zdezynfekować miejsce ugryzienia spirytusem salicylowym lub innym środkiem bakteriobójczym, ponieważ borelioza to nic innego jak choroba wywołana przez bakterię należące do krętków, m.in. Borrelia burgdorferi. Pozostała część głowowa nie stanowi zagrożenia zakażeniem.
Jeżeli w ciągu kilku tygodni pojawi się rumień wędrujący lub gorączka – skonsultuj się z lekarzem.
Jak zapobiegać zakażeniu?
Kleszcze żyją w lasach i w wysokiej trawie, więc dbaj o to żeby trawnik w ogrodzie był często koszony. Kleszcze lubią miejsca chłodne i ciemne, nie lubią miejsc słonecznych, wilgotnych i otwartych przestrzeniu. W pobliżu domu przydatne jest wysypanie drogi ze żwiru. Przydatne jest również używanie na skórę i ubranie środków odstraszających kleszcze. Używaj środków zawierających 5% permetrynę. Pamiętaj jednak, że jest ona bardzo toksyczna dla kotów, natomiast dla psów jest stosunkowo nieszkodliwa.
Kąp się w ciągu dwóch godzin od powrotu do domu, zwiększy to szanse na znalezienie kleszcza i szybką reakcję. Rodzice powinni sprawdzić czy dziecko nie zostało ugryzione przez kleszcza zwracając szczególną uwagę na okolice pachwin i pach, okolice uszu, , pępka, kolan, a w szczególności owłosioną skórę głowy.